Dr. Czettele Katalin

Evészavar kezelése

A gyermekkori evészavar akár életveszélyes is lehet, ezért kiemelten fontos, hogy a szülő odafigyeljen és megfelelő segítséghez forduljon, ha szükséges!
Rólam

Dr. Czettele Katalin

Gyermekorvos

Tanulmányaimat több neves orvosi egyetemen is folytattam: jártam a Pécsi Orvostudományi Egyetemre, a Semmelweis Orvostudományi Egyetemre – jelenleg pedig bölcsőde orvosként dolgozom. A segítségnyújtás és a segíteni akarás mindig is az életem szerves része volt, ez motivált többek között arra is, hogy orvosi egyetemre jelentkezzek.

Az evészavarról

Mi is az az alvászavar?​

Egyes felmérések szerint a nem tipikusan fejlődő gyermekek 80%-a érintett valamilyen evéssel kapcsolatos zavarban. Az evészavar és a táplálási zavar azonban nem ugyanaz – ezeket nem szabad összekeverni.

Az evészavar okai genetikai, környezeti zavarok és komplex neuropszichiátriai háttérre vezethetőek vissza, a legtöbb kisiskolás esetében már testképzavar is jellemzi , de minden életkorban elmondható, hogy veszélyezteti a gyermek egészségét, fejlődésének zavartalanságát is. Ezzel szemben a táplálási zavar az étellel való kapcsolatból adódik általában vagy ezeknek következményeiből, esetleg a kapcsolati nehézségekből a gondozó és gyermeke között.nem mondhatjuk rá azonnal

A különbségtétel azért is fontos, mert egy kicsit válogatós gyermekre nem mondhatjuk rá azonnal, hogy evészavara lenne.

Hogyan kezdődik? Mire kell ügyelni?

Ne felejtsük el, hogy az újszülött, csecsemő és kisgyermek eltér egy kiskamasztól. Amit a serdülők már megértenek, esetleg lázadásból elutasítanak, azt pl. a kisgyermek egocentrikus, szelfcentrikus és függetlenségre törekvő énje nem fogadja még be. Mágikus gondolkodásmódjuk miatt, az ész érvek nem hatnak rájuk. Tehát például, ha nem akar enni, nem segít az, ha elmagyarázzuk neki ennek milyen következményei lesznek. Más megoldást kell találnunk, hogy behatást bírjunk rá.

Nagyon fontos átgondolni, megfigyelni, hogy mikor kezdődött a probléma, mi váltja ki és a gyermek mely életterületére van kihatással. Kapcsolatban lehet például az alvással, játékkal, megnyugtatással, anyával, apával, testvérrel való kapcsolattal is.
Az evészavarról

Mi okozza?

A problémás evésnek nincsen egyetlen oka, általában egy összetett jelenségről beszélünk. Hátterében állhatnak olyan organikus okok, mint a koraszülöttség, a táplálékallergia, az érrendszeri betegségek, a vesebetegségek stb., de az is előfordulhat, hogy gyógyszerek mellékhatása miatti étvágytalanság áll fenn.

Másfelől, a környezeti faktorok szerepét is meg kell vizsgálnunk, főleg a családban lévő mikrokörnyezetet, amely elsődleges fontosságú a gyermek számára. Ide tartoznak az anya-gyermek kapcsolat zavari, a szülők pszichés vagy szociális háttere, a családban már meglévő evészavar, egy krízishelyzet vagy éppen a költözés.

Amellett, hogy a tényezők sok irányból érkezhetnek, egyéni jellemzőkre is gondolnunk kell, mint például a gyermek temperamentuma, viselkedése, mozgásmennyisége, esetleges szenzoros feldolgozási zavarai.
Az evészavarról

Következményei​

A klasszikus evészavarok egyre korábban jelentkeznek és egyre nagyobb arányban érintik az újszülötteket, csecsemőket, kisgyermekeket, gyermekeket és a serdülőket, ezért is jelentős fontosságú, hogy időben cselekedjünk. Továbbá, a korai negatív étkezési tapasztalatok később további viselkedészavarok beindítói lehetnek. A következmények eltérőek lehetnek különböző korokban és különböző zavarok esetében, amelyek idővel akár súlyosbodhatnak is.
A ruminatio, amely az elfogyasztott étel ismételt visszaöklendezését jelenti, általában az első életévben lép fel. Ez növekedés- és fejlődésbeli visszamaradást eredményezhet, a halálozási arány körülbelül 25%. A másik leggyakrabban előforduló elmaradás a gyarapodási elégtelenség, ami 2-3 hónap és 2 éves korra tehető. Következményeként mentális és motoros fejlődésbeli zavarok jelentkezhetnek. Ha ez az első életévben tartósan fennáll, az az idegrendszer fejlődésére is negatív hatással lehet, ami később csökkenti az intelligencia mértékét.
A szelektív evés esetében a gyerek egy nagyon szűk palettára korlátozza az általa elfogadott ételeket. Egyes esetekben ez az állapot elfogadható rövidtávon, de ha legalább 2 éve fennáll, akkor később a bizonyos tápanyagok hiánya miatt egészségügyi problémákat is okozhat.
A két legsúlyosabb evészavarok egyikei a fiatalkori anorexia és bulimia, amelyek jellegzetesen lányoknál fordulnak elő. Napjainkban sajnos megjelenésének egyre korábbi időpontját tapasztalhatjuk, akár már 8-10 éves kor körül kialakulhat. Egy hazai felmérés szerint a 12 éves korú lányok közül minden hetedik már kipróbált valamilyen fogyókúrát! Ennek súlyos következményei lehetnek, hiszen mind az anorexia mind a bulimia rendszerint diétával kezdődik, majd később koplalással folytatódik. Ez komoly fizikai fejlődésbeli elmaradásokat okozhat, rosszabb esetben kórházba kerülnek így a fiatalok..
Az evészavarról

Hogyan kezeljük?

Kiemelten fontos, hogy a teljes anamnézisfelvételt követően többszempontú, összetett szemléletrendszerű terápia során kezeljük az evészavarokat, mert azok érintik a mentális és a szomatikus egészséget is. Amennyiben szükséges, a szülőket is kezeljük, hiszen a kisgyermekekre különösen igaz, hogy a szüleik erőterében élnek, így adott esetben egy szülőt nyomasztó stressz forrás, kihatással lehet a gyermek étkezési szokásaira. A hagyományos terápiás eljárások során az együttműködés létrehozása a gyermekorvosok, pszichiáterek, pszichoterapeuták, dietetikusok, pedagógusok és legfőképpen a szülők között elengedhetetlen a zavarban szenvedő gyermek hatékony kezeléséhez, ez hosszútávon rengeteg extra energiát, időt és költséget jelent, míg a természetes alapanyagokból készített gyógyszerek megfelelő alkalmazásával időt, energiát és pénzt takaríthat meg, és alapjaiban gyógyul meg teljesen, tartósan, mellékhatás mentesen az evészavar tünete.
A cél mindig a táplálkozás egyensúlyba való visszaállítása, így a terápia nem érhet véget a testsúly visszaállításával vagy a rövidtávú változások elérésével. A későbbi visszaesés, illetve a tünetváltás megelőzése érdekében a gyermekek utánkövetése különösen fontos.
A nemzetközi vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy a megfelelő orvosi ellátásban részesülők mellékhatások nélkül meggyógyulnak, nem csak a kialakult evészavarok rendeződnek, hanem ezen keresztül az életminőségük és élethez való hozzáállásuk is javul.
Rendelés menete

Hogyan zajlik nálunk a rendelés

Kapcsolatfelvétel

Kapcsolatfelvételre lehetőség van telefonos vagy e-mailes megkeresésen keresztül. Ezután időpontot egyeztetünk a személyes találkozóra, ahol egy játszószobává alakított tágas rendelő fogadja majd Önöket.

Előzetes állapotfelmérés

A folyamat során először az előzetes állapotfelmérésre kerül sor: kérdőívet küldünk ki, amelyet még a személyes találkozó előtt töltenek ki, majd küldenek vissza a gyorsabb segítségnyújtás érdekében.

Személyes vizsgálat, diagnózis

Minimum 30 perces beszélgetés, a különleges testi-lelki tünetekre fókuszálva

Személyre, családra szabott terápia

Amennyiben a kívánt hatás érdekében szükséges, az ár tartalmazza szülők kezelését, terápiáját is.

Visszajelzés

A konzultáció után később visszajelzéseket kérünk e-mailen keresztül és szükség esetén további időpontokat egyeztetünk – ezáltal is bebiztosítva a maradandó, teljes gyógyulást.
Eddigi pácienseim véleményei

Rólam mondták

Áraink

A kezelés költsége

Teljes állapot felmérés

Első alkalommal
39 000 Ft
  • Anamnézis
  • Teljes, szakorvos által végzett állapotfelmérés;
  • Teljeskörű életmód-tanácsadás;
  • Diagnózis
  • Gyógyszerek és a terápiához szükséges készítmények

Kontroll vizsgálat

Több alkalom esetén
37 000 Ft
  • Anamnézis
  • Teljes, szakorvos által végzett állapotfelmérés;
  • Teljeskörű életmód-tanácsadás;
  • Diagnózis
  • Gyógyszerek és a terápiához szükséges készítmények

Akut esetek ellátása

Folyamatos kezelés esetén
15 000 Ft
  • Anamnézis
  • Teljes, szakorvos által végzett állapotfelmérés;
  • Teljeskörű életmód-tanácsadás;
  • Diagnózis
  • Gyógyszerek és a terápiához szükséges készítmények

Foglaljon időpontot

Az esetek döntő többségében rengeteget számít, ha időben a megfelelő szakmai segítséget kapja gyermeke, így a gyógyulás folyamata minél hamarabb elkezdődhet és a veszélyek csökkenthetőek.